השאירו פרטים ונדבר בהקדם האפשרי:

סיפורי הצלחה

נכות כללית (אובדן כושר עבודה)

  • חליתם במחלה ואתם לא יכולים להמשיך לעבוד? ייתכן ואתם מוגדרים כבעלי אובדן כושר עבודה.

  • עברתם תאונה שמגבילה אתכם ואינכם יכולים לבצע את עבודכתם? ייתכן ייתכן ואתם זכאים לקבל קצבת נכות כללית מביטוח לאומי.

במאמר הבא אסביר ואביא דוגמאות נדגים על מהי המשמעות של פגיעה בכושר העבודה מבחינת ביטוח לאומי, מה זה אובדן כושר עבודה ומה כולל התהליך לקבלת קצבת נכות כללית מביטוח לאומי.

 להגיע לאובדן כושר עבודה

אובדן כושר עבודה במילים אחרות זה מצב בו מאבדים את היכולת לעבוד. במידה שכושר העבודה שלכם נפגע אתם עשויים להיות זכאים לקצבת נכות כללית מהמוסד לביטוח לאומי. התהליך מתחיל בהגשת תביעה לאובדן כושר עבודה. לאחר שהתביעה מתקבלת תשולם קצבת נכות כללית לאדם לצורך הבטחת קיום מינימאלי.

קצבת נכות כללית- מהי?

קצבת נכות כללית מיועדת לפצות על היכולת לתפקד בגלל הבעיות הרפואיות, על אובדן כושר העבודה ולא על עצם קיום הבעיות הרפואיות לכשעצמן כפי שאנשים נוהגים לחשוב.

הזכאים לקצבת נכות כללית מביטוח לאומי

 אנשים שעקב בעיותיהם הרפואיות נפגע כושר עבודתם והיכולת שלהם לעבוד זכאים לקצבת נכות כללית מביטוח לאומי.

אובדן כושר עבודה – למי מיועדת הקצבה? 

אם את או אתה מעל גיל 18 ועד גיל פרישה, שהינו 67 לגברים ו-62 לנשים ייתכן ואתם זכאים לקצבה בגין אובדן כושר עבודה. הקצבה מיועדת למי שבפועל נפגע כושר עבודתו, כלומר אין לך הכנסה בפועל מעבודה. לחילופין אם ההכנסות שלך  מתחת ל60% מהשכר הממוצע במשק (7,522 שח נכון לשנת 2024).

אובדן כושר עבודה - נכות כלליתהתנאים לקבלת הקצבה

לצורך קבלת קצבת הנכות עליכם לעמוד בשני תנאים מצטברים:

הראשון הוא שיעור נכות רפואית.
השני הוא דרגת אי כושר.

בשלב הרפואי אתם צריכים לעבור סף רפואי של 60% נכות או 40% כאשר בגין אחד הליקויים נקבעה נכות רפואית בשיעור של 25% לפחות. במידה שאת מוגדרת כעקרת בית יש לעבור סף רפואי של 50%. רק אם אתם עומדים בתנאי הראשון של שיעור נכות רפואית מתאים, תעברו לבדיקת אי כושר. במידה ושיעור הנכות המשוקללת שלכם אינה מגיעה לסף זה, תחשבו של עברתם את מבחן הנכות הרפואית ולכן התביעה שלכם לנכות כללית תידחה כבר בשלב זה.

הנכות הרפואית הנה משוקללת ולא מצטברת והיא נקבעת על ידי רופא לפי חוק המוסד לביטוח לאומי ותקנותיו.

 חישוב משוקלל – מה זה?

חישוב משוקלל משמעו שחישוב אחוזי נכות רפואית עקב מספר מחלות נעשה במצטבר ולא מדובר בסכימה מתמטית פשוטה. כלומר יש לראות את בריאותו של אדם כ-100% כך שבדרך חישוב זו מופחת שיעור הנכות הראשון מהשלם (מה-100%) ואחר כך שיעור ה"בריאות" שנותר הופך להיות לכאורה ה-100% ממנו מורידים את הנכות הבאה וכן הלאה.

 שלב אי הכושר

אובדן כושר עבודה – בשלב אי הכושר נבדק אם עקב הליקויים הרפואיים המבוטח איבד את כושרו לעבוד לחלוטין או חלקית. לעקרת בית בודקים את כושרה לתפקד במשק הבית. ייתכן שמבוטח אשר עבר את הסף הרפואי, לא יזכה בגמלת נכות מאחר שלא איבד 50% מכושרו להשתכר ולכן לא עמד בתנאי המבחן השני.

 מתי תיבדק אישה כעקרת בית?

אם את נחשבת כעקרת בית את תיבדקי במידה ואת לא עומדת באחד מהתנאים הבאים: 24 חודשי עבודה פזורים או לחילופין שנת עבודה רצופה ב-4 השנים האחרונות מיום הגשת התביעה.

 מהו גובה קצבת נכות כללית?

נכון לשנת 2024 קצבה מלאה ליחיד שווה ל 4,291 ₪. קצבה חלקית נעה בין 2,476 ₪ ל-2,925 ₪ בהתאם לאחוזי אובדן הכושר.

תוספת תלויים

על קצבת הנכות ניתן לקבל תוספת תלויים (במידה ואין למבוטח הכנסות נוספות שלא מעבודה), זה יכול להתקיים בשני מקרים:

1. אם הכנסתו נמוכה מ-57% מהשכר הממוצע במשק- תהיו זכאים לקצבה בשיעור של 50% עבור בת/בן זוג

2. אם יש לכם ילדים שטרם עברו את גיל 18 (כולל צבא) -תהיו זכאים ל40% עבור כל אחד מהילד עד גיל 18, כולל צבא, עד 2 ילדים.

בנוסף לקצבה עצמה, אתם עשויים להיות זכאים להטבות נוספות מחברת "בזק", מנהל מקרקעי ישראל, רשות המים, קופת חולים, משרד האוצר, משרד הבינוי והשיכון, משרד התחבורה, והרשויות המקומיות.

אובדן כושר עבודה – מתי ידון הביטוח הלאומי בתביעה?

המוסד לביטוח לאומי ידון בתביעה שלך לקצבת נכות 90 ימים לאחר היום בו נפגע כושר ההשתכרות שלכם וההכנסה שלכם צומצמה לסכומים שפירטנו. אם מדובר במבוטחים בעלי מוגבלויות קשות הם ייבדקו ב"מסלול הירוק". אם ביום ה-91 לאחר הפגיעה אתם עדיין מקבלים דמי מחלה מהמעסיק שלכם או מקופת גמל, הזכות לקצבת נכות תחל רק בסוף התקופה שבעדה שולמו לכם דמי מחלה. מועד תחילת אי הכושר המוקדם האפשרי הוא 15 חודשים לפני הגשת התביעה.

לא ניתן לקבל עבור אותה תקופה קצבת נכות כללית וקצבת נכות מעבודה ו/או שאירים אלא רק את הקצבה הגבוהה שבניהם.

זכויות נוספות שקיימות

שירותים מיוחדים – נכים רבים אינם מודעים לעובדה שבנוסף לקצבת נכות כללית שהם מקבלים מביטוח לאומי הם יכולים לקבל גם קצבת שירותים מיוחדים. קצבת שירותים מיוחדים נועדה עבור העזרה לה הם זקוקים בפעולות היום-יום, כך שניתן לקבל את שתי הקצבאות במקביל. אדם המקבל קצבת נכות כללית ייבדק לצורך תביעה לקצבת שירותים מיוחדים במידה שנקבעה לו נכות רפואית בשיעור של 40% לפחות לעניין שירותים מיוחדים.

ניידות– אנשים בעלי ליקויים ברגליים שמגבילים אותם בניידות ונמצאים ברשימת הליקויים המוגדרת זכאים לגמלת ניידות המעניקה להם הטבות שונות. ההטבות כוללות: תג נכה, פטור מאגרת רישוי, קצבת חודשית, הלוואה עומדת (הנחה ממיסים ברכישת רכב חדש), הלוואה למימון אביזרים לרכב במידת הצורך ועוד. הטבות אלו ניתנות לצורך השתתפות בהוצאות ניידות וכן על מנת לסייע למוגבלים בניידות להשתלב בקהילה ולפתח חיים עצמאיים. ההטבות מגיעות לנכה בין שיש ברשותו ובבעלותו רכב ובין שאין.

בשורה התחתונה- להגיש תביעה לבד או להיעזר בעורך דין מומחה?

מניסיוני אנשים רבים נוטים להתבלבל ולהתייאש מהבירוקרטיה הכרוכה בהליך ולכן לוותר על זכויותיהם או לחילופין לטפל לבד בצורה לא מספיק מקצועית ולא לקבל את הזכויות המגיעות להם. אני ממליץ לפנות לעו"ד בעל ניסיון רב בתחום על מנת שזה יבדוק את סיכויי התביעה, ייעץ וילווה את החולה ובני משפחתו לאורך התהליך כולו עד למימוש זכויותיו הרפואיות וקבלת הקצבה לה הוא זכאי.

>> קרתה לך תאונת עבודה? אלו הדברים שעליך לבצע בשלב ראשון (לחץ כאן)

 לחץ כאן לקבלת מידע נוסף אודות תביעה לביטוח לאומי

 >> מה עושים מיד אחרי תאונת עבודה? לחץ כאן

>> כמה כסף אפשר לקבל חזרה? לחץ כאן!


Paste your AdWords Remarketing code here