השאירו פרטים ונדבר בהקדם האפשרי:

סיפורי הצלחה

מחלת מקצוע ומיקרוטראומה

מחלת מקצוע היא בעצם פגיעה המתפתחת לאורך זמן, בשל חשיפה לחומרים מסוימים או בשל סוג וסגנון העבודה. האתגר המשפטי הוא להוכיח שהפגיעה נבעה מהעבודה ו/או מהחשיפה לחומרים – ולא כתוצאה מתחלואה טבעית של העובד. במאמר הבא אסביר ואדגים:

מה מוגדר כמחלת מקצוע

מחלת מקצוע שמוגדרת כמיקרוטראומה

התהליך להכרה בפגיעה כמחלת מקצוע

למי מגיע פצוי מהביטוח הלאומי.

מחלת מקצוע

מהי מחלת מקצוע?

פגיעה בעבודה אינה מסתכמת רק בתאונות עבודה, ישנן גם פגיעות המתפתחות עם הזמן ולא נובעות כתוצאה מאירוע חד ופתאומי. עובדים רבים סובלים ממחלות הנובעות מעבודתם ואינם יודעים לשייך את המחלות לעבודתם ויתר על כך לא מודעים שמגיע להם פיצוי עבור מחלות אלו. לדוגמא, אנשים העובדים בחשיפה לשמש וסובלים מנגעים של סרטן העור, אנשים העובדים עם חומרים כימיקלים נדיפים וסובלים כתוצאה מכך ממחלת הפרקינסון, אנשים העובדים בסביבה מאובקת ועשן וסובלים כתוצאה מכך ממחלת ריאות, אנשים העובדים עם שמנים ודלקים וסובלים כתוצאה מכך מאלרגיות ופריחה, רצפים הסובלים מבעיות ברכיים ועוד.

בתקנות הביטוח הלאומי מוגדרת רשימה של מחלות מקצוע. מחלת מקצוע הינה מחלה שהתפתחה עד להתהוות נזק, אשר העובד חלה בה בעקבות תנאי עבודתו אצל מעבידו או מטעמו. דוגמאות למחלות המצויות בהדגרת החוק: ליקוי שמיעה, סרטן עור, מחלות קרינה, הפטיטיס B, בורסיטיס של הברך.

מהי מיקרוטראומה?

מלבד רשימה סגורה של מחלות המוגדרות כמחלות מקצוע קיימים גם מצבים של מיקרוטראומה שהינה פרי יצירה של הפסיקה. מיקרוטראומה מוגדרת כרצף "תאונות" זעירות, זהות במהותן, אשר במצטבר גורמות לנזק המהותי והבלתי הפיך.

מדובר במקרים בהם נדרש עובד לבצע פעולות מסוימות באופן קבוע ודומה. במשך תקופת העבודה ובמהלכה נוצר אצל אותו עובד, באיבר המופעל בגופו במסגרת אותה פעילות חוזרת, נזק כרוני המגיע כדי נכות רפואית. לדוגמא: פעולות של הקלדה מול מחשב במשך שעות רבות כל יום יכולות להיחשב כגורם למחלת שורש כף היד (CTS) או לחילופין צרידות אצל מורים המאמצים את קולם יתר על המידה.

חושב שאתה סובל ממחלת מקצוע או מיקרוטראומה ומגיע לך פיצוי? – צפה עכשיו בסרטון הסבר קצר! (02:00)מיקרו

תביעה למחלת מקצוע

קיימים מגוון רב של מקרים בהם ניתן לקבוע כי אדם זכאי להכרה ע"י המוסד לביטוח לאומי כנפגע עבודה גם כאשר לא עבר תאונה במובן הקלאסי של המילה. השלב הראשון והקריטי בהוכחת מחלת מקצוע הוא להגיש תביעה למוסד לביטוח הלאומי שאכן יכיר בפגיעה כפגיעה בעבודה. רק במידה וביטוח לאומי מכיר בפגיעה כפגיעה בעבודה ניתן להגיש תביעה לנכות ולפיצוי בגין הפגיעה.קיימים מקרים רבים בהם הביטוח הלאומי דוחה תביעה בגין מחלת מקצוע בטענה כי הפגיעה נוצרה כתוצאה מתהליך תחלואה טבעי ולא כתוצאה מעבודה ולכן חשוב להגיש את התביעה בצורה מקצועית ונכונה על מנת שלא להיקלע למצב בעייתי עד בלתי הפיך.

איחור בהגשת תביעה למחלת מקצוע

חשוב מאוד להגיש את התביעה עד שנה מיום אבחון הפגיעה או מיום התגלות המחלה, שכן לאחר מכן מבצע הביטוח הלאומי קיזוז בפיצוי בגין איחור בהגשת התביעה ולכן מומלץ להיוועץ עם עורכי דין המתעסקים ובקיאים בתחום זה מוקדם ככל הניתן.

לסיכום

לשם כך עורך דין שמתמחה בתחום הזכויות הרפאויות עם ניסיון רב בתביעות שונות והכרות עמוקה עם מחלות מקצוע ומיקרוטראומה יכול לעזור משמעותית בתהליך. אני כעורך דין בתחום פוגש את החולה, בוחן לעומק אילו תביעות רלוונטיות לסטאטוס שלו, מסביר את סיכויי התביעה ומלווה את התובע ובני משפחתו באופן מלא לאורך התהליך כולו, לרבות ייצוג בוועדות הרפואיות והגשת ערעור במידת הצורך, עד למימוש מלוא זכויותיו הרפואיות.

מוזמנים ליצור איתי קשר או להשאיר פרטים ואחזור אליכם בהקדם

Paste your AdWords Remarketing code here