השאירו פרטים ונדבר בהקדם האפשרי:

סיפורי הצלחה

מחלת הסוכרת והזכויות בגינה

  • חולה בסוכרת? ממשיך לעבוד למרות המחלה?
  • רוצה לברר אילו סכומים מגיעים לך מהביטוח הלאומי?
  • כושר העבודה שלך נפגע בגין המחלה?

חולי סוכרת עשויים להיות זכאים למגוון זכויות בביטוח הלאומי. זכאותו של חולה סוכרת נגזרת הן מחומרת המחלה והן מהשפעת המחלה על כושר העבודה שלו. צור עמנו קשר לפרטים נוספים ובדיקת זכאות!

>> כמה כסף אפשר לקבל ממימוש זכויות רפואיות? לחץ כאן!

מהי מחלת הסוכרת?

סוכרת הינה הפרעה שבה רמות הגלוקוז (סוכר פשוט) בדם גבוהות מן התקין (Hyperglycemia) משום שהגוף אינו משחרר את ההורמון אינסולין (Type I) או שאינו משתמש בהורמון זה במידה מספקת (Type II). מחלת הסוכרת הינה מחלה מורכבת ובעלת סיבוכים רבים המשפיעים על כל תחומי החיים של החולה.

סכרתהסימפטומים ברמות סוכר גבוהות מהתקין:

  •  צמא
  • הטלה תכופה של שתן
  • עייפות כרונית
  • התכווצויות ברגליים
  • טשטוש ראייה

 


סוכרת סוג 1 (סוכרת נעורים), סוכרת סוג 2 וההבדלים ביניהם:

סוכרת סוג 1 הינה סוכרת בה הגוף לא מייצר אינסולין ולכן תלוי באספקה חיצונית של אינסולין באופן תמידי. אם לא יסופק אינסולין יגיע החולה למצב של מחסור בגלוקוז בתאים והצטברותו בדם. סוכרת זו אופיינית לשלבים המוקדמים של החיים ולכן נקראת גם סוכרת נעורים.

סוכרת סוג 2 הינה סוכרת השכיחה בגילאים המאוחרים (30+) אך לצערנו שכיחותה עולה יותר ויותר בילדים בעשור האחרון, עקב תופעת ההשמנה. מדובר במחלה בעלת יסוד גנטי חזק מאוד אשר באה לידי ביטוי בירידה ברגישות של הרצפטור לאינסולין (= תנגודת לאינסולין- INSULIN RESISTANCE) ושכיחה בקרב אנשים בעלי גורמי סיכון שונים כיתר לחץ דם, יתר שומנים בדם ועודף משקל.

חלית בסכרת? צפה עכשיו בסרטון הסבר קצר שייעשה סדר בדברים! (02:00)

Slide1
סיבוכים וסכנות

מחלה הסוכרת עלולה לגרום לסיבוכים מסוכנים ביותר: פגיעה במערכת הלב (אוטם לבבי), ברשתית העין (רטינופתיה סוכרתית), בכליות (הפרשת חלבון בשתן ואי ספיקת כליות), במערכת העצבים (ירידה בתחושה ותחושת "שריפה" בגפיים העליונות והתחתונות), היוצרות פצעים בכפות הרגליים ופגיעה במערכת כלי הדם (הסתיידות עורקים, אירוע מוחי ופגיעה בתפקוד המיני).

יש חולים אשר נזקקים גם לתמיכה נפשית ועזרה בשיפור הדימוי העצמי והפחתת הלחצים היום-יומיים.

סוכרת ביטוח לאומי – אחוזי נכות

סעיף 4 לתקנות הביטוח הלאומי מתייחס למחלת הסוכרת, כדלקמן:

4.  סוכרת  DIABETES MELLITUS

(א)היפרגליקמיה או סכרת בלא טיפול תרופתי0%
(ב)סוכרת בטיפול פנימי או אנלוג בGLP10%
(ג)סוכרת בטיפול אינסולין או בטיפול משולב עם אינסולין20%
(ד)סוכרת לא מאוזנת המטופלת טיפול אינטנסיבי באינסולין (ארבע זריקות ומעלה ביום או שימוש במשאבת אינסולין)40%
(ה)סוכרת המטופלת באינסולין ומתאפיינת באי יציבות קלינית בולטת הגורמת לאחד מאלה: חסר נוירולוגי (סוכרת שבירה), חומצה מטבולית, משבר היפראוסמוטי, אבדן הכרה או לשני אירועי היפרגליקמיה קשים במשך שנתיים המחייבים עזרה של גורם חיצוני (מתן זריקת גלוקוז, מתן עירוי גלוקוז או אשפוז); לעניין זה, "אירוע היפרגליקמיה קשה"- ירידה בערך גלוקוז הדם מתחת ל50 מג/דל הנמדדת באמצעות מד גלוקוז אישי או בדיקת מעבדה, והמלווה באיבוד הכרה, פרכוסים או הכרה מעורפלת.50%
(ו)סוכרת עם סיבוך באחד מאברי המטרה בחומרה של 30% לפחות או עם שני סיבוכים לפחות באברי מטרה שחומרת כל אחד מהם 20% לפחות.65%
(ז)סוכרת עם שלושה סיבוכים לפחות באברי מטרה, כאשר חומרת כל אחד מהם 30% לפחות100%
(ח)סוכרת הריונית- הנכות בזמן ההיריון תיקבע לפי פרטי משנה (א) ע (ה) 
 הערה: לא תיקבע נכות נפרדת בעד ליקוי באברי המטרה שחומרתו 50% או פחות 
   

הזכויות בגין מחלת הסוכרת 

ניתן לראות כי אחוזי הנכות בגין הסוכרת משתנים בהתאם לצורת הטיפול, לאיזונה ולסיבוכיה. מכאן שסוכרת אשר מטופלת באמצעות זריקות אינסולין תקנה אחוזי נכות גבוהים יותר מאשר סוכרת המטופלת בכדורים. סוכרת אשר מטופלת באמצעות ארבע זריקות אינסולין ומעלה ביום אך מצטיינת בחוסר יציבות תקנה אחוזי נכות גבוהים יותר מאשר אם הייתה יציבה. סוכרת אשר הופיעה בה אחד או יותר מהסיבוכים שפורטו לעיל בחומרה של 30% לפחות, או שני סיבוכים שחומרת כ"א מהם 20% לפחות, תקנה 65% נכות ללא קשר לצורת הטיפול. בנוסף, כאשר אדם סובל משלושה סיבוכים שכל אחד מהם בעל חומרה של 30% ומעלה אז יקבעו 100% בגין הסוכרת וסיבוכיה.

 

חשוב לדעת!

בניגוד למה שרבים נוטים לחשוב הופעת מחלת הסוכרת בפני עצמה לאו דווקא מקנה זכויות כלשהן והזכויות תלויות גם ובעיקר בסטאטוס של החולה, קרי גילו, מצבו התעסוקתי ואף השכר שהוא משתכר. אדם בוגר בגילאים 18-67 אשר כושר העבודה שלו נפגע בגלל מחלת הסוכרת ו/או ליקויים רפואיים נוספים ועקב מצבו הרפואי הוא אינו עובד כלל או עובד באופן חלקי (משתכר עד 7,522 ₪ ברוטו נכון לשנת 2024) עשוי להיות זכאי לקצבת נכות כללית מהביטוח הלאומי. פנסיונר המשלם מס הכנסה מהפנסיה שלו או אדם אשר עובד ומשתכר חרף הליקויים הרפואיים שלו, עשוי להיות זכאי לפטור מתשלום מס הכנסה ואף להחזרים רטרואקטיביים במידה שסך אחוזי הנכות שלו בגין כל הליקויים מהם הוא סובל יגיע ל-90% באופן משוקלל. קיימות זכויות שונות נוספות להן עשויים להיות זכאים חולי סוכרת כדוגמת קצבת ניידות, שירותים מיוחדים, שיקום, קצבת ילד נכה ועוד, ועל כן רצוי להיוועץ עם עורך דין מומחה בתחום אשר ייבחן את המצב לגופו ובמידת הצורך ילווה את התובע ואת בני משפחתו עד למיצוי ומימוש כל זכויותיו הרפואיות של החולה.

>> פטור ממס הכנסה בגין סיבות רפואיות – לחץ כאן למידע נוסף

 >> לחץ כאן למידע נוסף אודות תביעה לביטוח לאומי

Paste your AdWords Remarketing code here